Szybki kontakt:

mgr Sebastian Kruszelnicki - Właściciel

bhp.consulting@interia.pl

bhp@bhp-consulting.biz.pl

tel. +48 665 164 123

Remigiusz Krajniak - Inspektor BHP

Krystek21054@wp.pl

tel. +48 669 641 336

Krzysztof Wąsowicz - Administrator WWW

Cris.Zary@gmail.com

Krzysztof.Wasowicz@bhp-consulting.biz.pl

tel. +48 721 305 172

ABI pomoże w ochronie danych osobowych w firmie
ABI Dlaczego warto w firmie powołać Administratora Bezpieczeństwa Informacji (ABI), tłumaczy pełniący obowiązki Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych Andrzej Lewiński.


Jak wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl pełniący obowiązki Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych Andrzej Lewiński, taki administrator będzie wewnętrznym inspektorem ochrony prywatności w każdym przedsiębiorstwie mającym do czynienia z danymi.

Kim jest Administrator Bezpieczeństwa Informacji (ABI)?

– Administrator Bezpieczeństwa Informacji istnieje już od 17 lat, czyli od chwili uchwalenia ustawy o ochronie danych osobowych. ABI ma odpowiadać za całokształt prawidłowego przetwarzania danych, a więc zarówno za ich ochronę, jak i szkolenia oraz doradzanie innym pracownikom administratora, mającym do nich dostęp. Ma nadzorować cały proces przetwarzania danych. Jednym słowem ABI to taki wewnętrzny inspektor ochrony danych – mówi Andrzej Lewiński.Wchodząca właśnie w życie nowelizacja ustawy o ochronie danych osobowych ma, zdaniem Andrzeja Lewińskiego, ułatwić powoływanie takiego Administratora Bezpieczeństwa Informacji

Na czym polega to ułatwienie? – Administrator Danych Osobowych (ADO), a nim jest każdy, od Kancelarii Prezydenta po lekarza, który prowadzi swoją działalność, musi zarejestrować zbiór posiadanych danych osobowych. Do tej pory taka rejestracja stanowiła pewien problem. Nie będę mówił konkretnie o liczbach, bo to rzecz wstydliwa, ale niezarejestrowanych zbiorów jest setki tysięcy. Przypomnę, że w takim przypadku ADO podlega karze na podstawie artykułu 53 ustawy o ochronie danych osobowych. Nowelizacja problem upraszcza. Wprowadziliśmy przepis, który mówi, że jeżeli powoła się w firmie Administratora Bezpieczeństwa Informacji nie trzeba będzie rejestrować zbioru przetwarzanych danych – tłumaczy Andrzej Lewiński.

Ułatwień jest jeszcze więcej.

– Niepotrzebna jest aktualizacja i dochodzi jeszcze jeden przepis, który mówi o tym, że niepotrzebna jest rejestracja, gdy przetwarzanie danych osobowych odbywa się w formie papierowej. To dotyczy dziesiątek tysięcy firm rzemieślniczych, wspólnot mieszkaniowych czy spółdzielni mieszkaniowych – wyjaśnia Andrzej Lewiński.

Warto pomyśleć o powołaniu Administratora Bezpieczeństwa Informacji, bo jak zaznacza Andrzej Lewiński, już wkrótce wejdą w życie zupełnie nowe przepisy o ochronie danych osobowych.

– Prawdopodobnie w połowie roku Rada Europejska wprowadzi jednolite prawo dotyczące ochrony danych osobowych. To nowe prawo przewiduje surowe kary finansowe za naruszenie przepisów. W pewnych przypadkach mowa jest nawet o 100 mln euro – dodaje Andrzej Lewiński.


Źródło Polskie Radio

33
fubaaro dnia październik 02 2018 02:13:41
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?